З досвіду низки європейських країн, від межі в тисячу хворих до початку пікового періоду минає від одного до двох тижнів, Пояснює Володимир Фесенко, політолог, директор Центру політичних досліджень «Пента». 25 березня я прогнозував, що приблизно за тиждень ми можемо вийти на рубіж в 1000 підтверджених заражень і майже 30 померлих від цієї зарази. Ми вийшли на цей сумний рубіж 3 квітня. Тоді ж я писав, що «коли це станеться до кінця березня — то темпи розвитку епідемії досить високі (хоча це може бути й ефект від більш масового тестування), якщо на початку квітня, то це — помірний варіант розвитку епідемії». Поки рухаємося за помірним сценарієм.

Тобто епідемія у нас розвивається не так швидко, як це було в Італії: позначається вчасне запровадження карантину. Але ми вступили в середню фазу розвитку епідемії (від тисячі до 10 тис. підтверджених заражень і до 200−300 померлих). Активна фаза або високий рівень епідемії — це кілька десятків тисяч хворих і більше тисячі померлих (щодня — від декількох десятків до понад 100). На цю фазу епідемії ми вийдемо, з досвіду низки європейських країн, приблизно за 7−10 днів, тобто в середині квітня.

Епідемія у нас розвивається не так швидко, як це було в Італії
Оскільки вже розпочалася дискусія про те, коли ми вийдемо на пік епідемії, і висловлюються різні думки й прогнози, висловлю власні міркування з цього приводу, ґрунтуючись на досвіді великих європейських країн. Відразу обмовлюся, що мається на увазі під піком епідемії. Це не просто найвища точка щодо захворювань і летальних наслідків. Набагато важливіше фіксувати піковий період епідемії. Досвід найбільших європейських країн показує, що піковий період епідемії — це коли фіксуються найвищі і відносно стабільні щоденні показники захворювань і смертності. Наприклад, в Італії піковий період за підтвердженими випадками захворювань на COVID-19 розпочався ще 18 березня (більше чотирьох тисяч випадків щодня), по летальних наслідках — з 20 березня (понад 500 смертей щодня). Точковий пік захворювань і смертей від COVID-19 в Італії, можливо, вже пройдено: за щоденними випадками заражень він був досягнутий 21 березня — 6557, за смертними випадками 27 березня — 919. Уже є тенденція зниження цих показників, але піковий період поки не завершився і триває він вже понад два тижні. Аналогічна ситуація спостерігається і в Іспанії. І поки що жодна країна в Європі не подолала піковий період епідемії, а більшість європейських країн (у тому числі і ми) ще й не вийшли на піковий період.

Коли ж наша країна може вийти на піковий період епідемії? Від межі в тисячу хворих (підтверджених заражень на COVID-19) до початку пікового періоду епідемії минає від одного (в Італії та Іспанії) до двох тижнів (у Великій Британії, Німеччині, США, Франції). Поки за темпами розвитку епідемії ми рухаємося за другим сценарієм (завдяки карантину). Таким чином, на піковий період епідемії Україна вийде приблизно за два тижні, тобто в двадцятих числах квітня.

Скільки триватиме піковий період епідемії в Україні? Складно відповісти. Оцінки можна робити з досвіду європейських країн, які, сподіваюся, в найближчі тижні почнуть долати піковий період епідемії. У Німеччині, Іспанії та Франції піковий період триває вже два тижні, а в Італії — майже три.

На піку епідемії у нас буде знову-таки, з досвіду великих європейських країн, і з урахуванням чисельності населення — не менше 50 тис. хворих і майже 2 тис. померлих (це коли спрацюють всі вжиті карантинні заходи), але можливі, на жаль, і більш високі показники.

На завершення зазначу, що статистика по окремих країнах і за кількістю підтверджених заражень на COVID-19, і за смертністю від цієї зарази (у тому числі в розрахунку на один мільйон жителів) дуже розрізняється. І це пов’язано не тільки з масштабами тестування. Наприклад, статистика щодо смертності від COVID-19 (загалом щодня, і в розрахунку на один мільйон жителів) може дуже відрізнятися (іноді в 10−15 разів, а то й більше) навіть між країнами з приблизно однаковою кількістю населення і однаковими масштабами тестування. Пояснення цих відмінностей можуть бути найрізноманітніші, але універсальної логіки в них поки не простежується.

Ризикну припустити, що у всіх країнах кількість реально інфікованих на COVID-19 щонайменше на порядок (у 10 разів) більше, ніж підтверджених захворювань. У нас, зважаючи на мізерні масштаби тестування, кількість реально інфікованих на COVID-19 майже, напевно, на два порядки (у 100 разів) більше, ніж підтверджених захворювань, тобто десь 1,5 млн осіб. Це не є катастрофічним. У більшості людей це захворювання минає у відносно легкій формі, часто-густо без звернення до лікарів. Проте масштаби епідемії завеликі, і в найближчі тижні вони зростатимуть. Втім, до цього треба ставитися дуже серйозно і відповідально, щоб виконувати всі рекомендовані вимоги безпеки. Здоров’я всім і терпіння.

nv.ua

DpPressa 2020

Expert Security 262x162 21 ukr

ARMS 262x162px 2020 ukr

TZ Firetech 262x162 21 ukr

Заголовки новин та публікацій

Календар подій

Минулий місяць Січень 2021 Наступний місяць
Пн В Ср Ч Пт Сб Н
week 53 1 2 3
week 1 4 5 6 7 8 9 10
week 2 11 12 13 14 15 16 17
week 3 18 19 20 21 22 23 24
week 4 25 26 27 28 29 30 31
Go to top
JSN Boot template designed by JoomlaShine.com